reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
18 kwiecień 2025

Zakaz sprowadzania m.in. zwierząt z Węgier - nowe ognisko pryszczycy w tym kraju

zdjęcie: Zakaz sprowadzania m.in. zwierząt z Węgier - nowe ognisko pryszczycy w tym kraju / fot. PAP
fot. PAP
Polska wprowadziła zakaz sprowadzania z Węgier zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę - przekazało w piątek MRiRW. Węgierskie władze poinformowały o wykryciu kolejnego, piątego już ogniska tej choroby, 40 km od granicy ze Słowacją.
REKLAMA

Władze Węgier poinformowały o wykryciu nowego ogniska pryszczycy – to już piąty przypadek zakażenia wirusem w tym regionie - podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Choroba została stwierdzona w stadzie krów mlecznych, w farmie położonej 40 kilometrów od granicy ze Słowacją.

Według węgierskich służb najbardziej prawdopodobną przyczyną zakażenia jest przeniesienie wirusa przez sprzęt służący do odbioru surowego mleka z farm - przekazał resort.

W związku z nowym ogniskiem pryszczycy na Węgrzech minister Czesław Siekierski podpisał w piątek rozporządzenie w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę. Rozporządzenie dotyczy całego terytorium Węgier.

Jak podkreślono w komunikacie MRiRW, Polska nadal jest krajem wolnym od pryszczycy, obecnie nie ma także podejrzeń wystąpienia tej choroby.

Resort poinformował również, że Zespół Zarządzania Kryzysowego przy MRiRW pod przewodnictwem ministra Siekierskiego będzie spotykać się codziennie również podczas świąt wielkanocnych. Każdego dnia w resorcie pełniony będzie również dyżur, zapewniając natychmiastowe reagowanie na ewentualne sytuacje kryzysowe.

MRiRW przekazało, że Główny Inspektorat Weterynarii opracował nową publikację pt.: "Praktyczny przewodnik bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie". Wersja robocza publikacji jest już dostępna do pobrania na stronie internetowej GIW oraz na stronie MRiRW – w zakładce "pryszczyca". Dystrybucja wersji drukowanej ma się rozpocząć się po świętach.

Ministerstwo rozdystrybuowało także we wszystkich województwach 350 tysięcy ulotek oraz 21 tysięcy plakatów zawierających informacje o zasadach skutecznej bioasekuracji. Materiały są dostępne m.in. w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Ośrodkach Doradztwa Rolniczego oraz Inspekcji Weterynaryjnej.

"Zespół Zarządzania Kryzysowego przeanalizował dziś dotychczasowe działania profilaktyczne, dostępne zasoby oraz poziom przygotowania uruchomionych środków i zaangażowanych służb na wypadek wystąpienia wirusa pryszczycy w Polsce" - zaznaczono w komunikacie ministerstwa rolnictwa.

Na początku stycznia br. niemieckie służby weterynaryjne poinformowały o stwierdzeniu pierwszego od 37 lat w tym kraju przypadku pryszczycy. Ognisko choroby wykryto w stadzie bawołów wodnych na farmie w Maerkisch-Oderland, 70 km od granicy z Polską.

Pod koniec marca potwierdzono ognisko pryszczycy na Węgrzech w pobliżu styku granic austriackiej, czeskiej i słowackiej. Następnie sześć ognisk choroby stwierdzono na Słowacji.

21 marca minister rolnictwa Czesław Siekierski zadecydował w rozporządzeniu o zamknięciu terytorium Polski na przywóz wybranych towarów ze Słowacji.

Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą i niebezpieczną dla zwierząt chorobą wirusową. W przypadku wybuchu choroby wszystkie zwierzęta w gospodarstwach muszą zostać wybite. Choroba atakuje też zwierzęta żyjące dziko. Ostatni raz pryszczyca pojawiła się w Polsce w 1971 r. (PAP)

gkc/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tomaszów Lubelski
14.5°C
wschód słońca: 05:21
zachód słońca: 19:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tomaszowie

kiedy
2025-04-25 17:30
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-25 20:30
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-27 15:00
miejsce
Samorządowy Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-27 18:00
miejsce
Samorządowy Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany