reklama

Podsumowanie 13. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Festiwal w Kazimierzu Dolny i Janowcu nad Wisłą, trwający od 27 lipca do 4 sierpnia 2019 r. to cykliczne, jedyne w swoim rodzaju, kulturalne wydarzenie, łączące różne dziedziny sztuki, której przewodzi film. Festiwal to miejsce otwarte dla wszystkich, aczkolwiek odnajdą się tu przede wszystkich widzowie ceniący formy oryginalne, niezależne, zaangażowanie społecznie.
REKLAMA
Jego ideą jest możliwość osobistego spotkania się widza ze sztuką ale także z jego twórcą, kontekstem kulturowym, literackim, czy też historycznym. Oprócz ważnych filmów z 2018 i 2019 roku, widz odnalazł tu również liczne wystawy, koncerty, spektakle teatralne, a także wydarzenia z innych dziedzin. Ważnym punktem programu była również prezentacja dorobku lokalnych artystów.


fot. Paulina Witek/ Twoje-Miasto.pl

Projekcje filmów

Tradycyjnie, najważniejszym elementem festiwalowym były projekcje filmów. Odbyło się ich ponad 100. Widz mógł zapoznać się z przeglądem najważniejszych produkcji światowego kina w ostatnim czasie. Odbyły się również dwie premiery filmów do tej pory nie prezentowanych Polsce. Był to film pt. ”Pavarotii” w reżyserii Rona Howarda, przedstawiający gwiazdę opery Luciano Pavarotii oraz „Staniczek” autorstwa Veita Helmera,– opowieść o miłości przedstawiona bez słów.


fot. Paulina Witek/ Twoje-Miasto.pl


fot. Paulina Witek/ Twoje-Miasto.pl

Retrospektywa twórczości Marco Bellociego

Ważnym punktem tegorocznego Festiwalu było spotkanie ze sztuką jednego z najwybitniejszych twórców kina europejskiego, reżysera filmowego, Marco Bellochio. Widź mógł zobaczyć jego dzieła takie jak: „Zdrajca” – film nominowany do Złotej Palny, „Śpiącą królewnę”, „Krew z mojej krwi” – nominowany do Złotego Lwa, „Czas religii”- nominowany do Złotej Palmy i Europejskiej Nagrody Filmowej, „Witaj, nocy”- nominowany do Złotego Lwa oraz nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową, „Zwycięzca” - nominowany do Złotej Palmy, a także „Słodkich snów”.
Cechą charakterystyczną jego twórczości jest bezkompromisowy opis otaczającej go rzeczywistości. Jego twórczość jest bardzo osobista i odzwierciedla jego poglądy i doświadczenia.  W swojej twórczości artysta porusza głównie tematy rodzinne, społeczne, religijne.

Retrospektywa Kazimierza Kutza

Na tegorocznym Festiwalu, widź mógł przypomnieć sobie również twórczość  i niebanalną osobowości, Kazimierza Kutza. Na początku swojej kariery tworzył on kino powojenne. Później próbował wielu form artystycznego przekazu, przez wiele lat szukał swojej własnej drogi. Zasłynął w dużej mierze z filmów portretujących jego rodzinne strony – Śląsk.

W swoim dorobku artystycznym stworzył wiele znanych filmów. Część z nich zostało zaprezentowane w Kazimierzu Dolnym, tj.: „Milczenie”, „Sól Ziemi Czarnej”, „Nikt nie woła”, „Paciorki jednego różańca”, „Perła w koronie”, „Śmierć jak kromka chleba”,

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych 

Na tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych zgłoszono 323 filmy, z czego zakwalifikowano 34 filmów z najróżniejszych zakątków świata. Jury, w składzie: Martina Apostolov (aktorka), Kuba Czekaj (reżyser i scenarzysta) oraz Przemysław Chruściel (montażysta) wyłoniło zwycięzcę, tj. „Prisoner of socjety” w reżyserii Rati Tsileladze. Drugą nagrodę przyznano „Entschuldigung, ich suche den tischtennisraum and meine freundin”, w reżyserii Bernharda Wegnera, trzecią zaś otrzymał „Deszcz” w reżyserii Piotra Milczarka. Nagrodę pozaregulaminową, dla najmłodszego twórcy zakwalifikowanego do Konkursu, przyznano Janowi Bujnowskiemu za film pt. „Krzyżówka”.

Spotkanie z kultowymi postaciami polskiego kina i teatru

Do malowniczego Kazimierza Dolnego, położonego nad Wisła,  zawitał w tym roku Janusz Gajos, obchodzący jubileusz 80 urodzin.  Na Festiwalu został wyświetlony film z jego udziałem w roli głównej, pt. „Tam i z powrotem”. Ta legendarna, nieszablonowa i uniwersalna postać, sprawdzająca się zarówno w kreacjach komediowych, jak i dramatycznych, współpracująca z najlepszymi polskimi reżyserami, jest jedną z ważniejszych w polskiej kinematografii, jeśli idzie o aktorstwo. W trakcie spotkania w widzami, w swój czarujący sposób, rozmawiał o upływie czasu, o aktorstwie, o spełnieniu, teatrze, polskim filmie.

Gościem specjalnym Festiwalu był Daniel Olbrychski, jeden z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych. W wytworny sposób opowiadał o pracy zarówno w filmie, jak i w teatrze, o jego współpracy z reżyserami, a także o swojej zagranicznej grze aktorskiej.

Festiwal sztuki i muzyki

W trakcie tego wydarzenia otrzymaliśmy w tym roku bardzo bogatą ofertę muzyczną. Każdy uczestnik festiwalu mógł odnaleźć tu coś dla siebie. Od miłośników folku, rock, przez przebojowe indie-rockowe opowieści, jazz, mieszankę elekto i popu aż po muzykę organową. Prawdziwie szeroka uczta dla duszy!

Inne formy artystyczne i wydarzenia

Oczywiście nie mogło zabraknąć spotkań ze sztuką regionalnych twórców. Odbyło się wiele wystaw malarskich o różnej tematyce i tworzonych rozmaitymi technikami, a także rysunku, czy też fotografii.

Uczestnicy mogli wziąć również udział w licznych spotkaniach, panelach dyskusyjnych, czy też w zupełnie innej formie, to jest w zorganizowanym spacerze nadwiślańskim wałem, prowadzącym którego był Marcin Pisula.

Spacerując pięknymi uliczkami Kazimierza Dolnego, można było również spotkać stoiska z rzemieślniczymi wytworami tutejszych artystów, np. ręcznie robioną biżuterią.


Pixabay
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Tomaszów Lubelski
6.9°C
wschód słońca: 06:58
zachód słońca: 15:30
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tomaszowie

kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 17:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-06 15:30
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 17:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany