reklama
kategoria: Kraj
24 maj 2025

Głos na Trzaskowskiego to głos za uznaniem języka śląskiego

zdjęcie: Głos na Trzaskowskiego to głos za uznaniem języka śląskiego / fot. PAP
fot. PAP
Głos na Rafała Trzaskowskiego to głos za ustawowym uznaniem języka śląskiego - przekonywali w sobotę w Rybniku politycy Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050.
REKLAMA

Na niespełna godzinę przed sobotnim wiecem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego w Rybniku "Śląski sztab Rafała Trzaskowskiego" zorganizował w tym mieście, na Placu Kazimierza Kutza przed Teatrem Ziemi Rybnickiej, konferencję prasową pod hasłem: "Głos na Trzaskowskiego to głos za uznaniem języka śląskiego!".

W sobotnie popołudnie w rybnickiej bibliotece miejskiej Stowarzyszenie Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich (DURŚ) zorganizowało też 11. Diktand Ślonskij Godki (11. Dyktando Języka Śląskiego).

Na konferencji prasowej marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, europoseł Łukasz Kohut, posłanka Monika Rosa, senatorka Halina Bieda i prezydent Rybnika Piotr Kuczera (wszyscy z KO), a także senator Piotr Masłowski (PL2050) nawiązywali do złożonego w ostatnich dniach w Sejmie projektu ustawowego uznania języka śląskiego za regionalny.

Rosa zaznaczyła, że ma nadzieję, że to już ostatni taki projekt. Przypomniała, że poprzedni, który przeszedł procedurę w Sejmie i w Senacie i trafił do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy, został przez niego zawetowany.

"Tym razem składamy projekt ustawy po to, aby w sierpniu był on jedną z pierwszych ustaw, którą podpisze nowy prezydent. (...) To projekt ustawy, na który czekają tysiące ludzi, którzy chcą mówić swoim językiem, którzy chcą, aby ich dzieci uczyły się tego języka w szkole. To jest uznanie godności, to jest finansowanie z budżetu państwa i to jest po prostu normalność tego, że w Polsce możemy się różnić, mieć różne historie" - akcentowała posłanka.

Według Kohuta, jedynie zwycięstwo Trzaskowskiego gwarantuje, że język śląski zostanie językiem regionalnym. "Jeżeli tak by się stało, że ten drugi kandydat, Karol Nawrocki zostałby prezydentem, to praktycznie możemy na 10 lat pożegnać się ze statusem śląskiej godki jako języka regionalnego" - uznał europoseł, prosząc swoich ponad 100 tys. wyborców o głosy na Trzaskowskiego.

Bieda odwołała się m.in. do śląskiego pochodzenia żony Rafała Trzaskowskiego i do obietnicy złożonej przez niego po ogłoszeniu wyników exit poll pierwszej tury wyborów, że podpisze ustawę o języku śląskiego. "Że żona z Rybnika, to (Trzaskowski - PAP) wie, że dla Ślązaka słowo to rzecz święta. Głosujemy" - wezwała senatorka.

Masłowski - nawiązując do przebiegu kampanii prezydenckiej - ocenił z kolei, że jego babcia nazwałaby rywala Trzaskowskiego śląskim określeniem "chachor" (łobuz, chuligan - PAP). "Apeluję do was, Ślązacy. Jak my mamy być sobą, to wybierzmy kandydata, który nam sprzyja" - zaznaczył dodając, że w razie zwycięstwa kandydata KO "możemy mieć prezydentową z Rybnika, pierwszą damę tu od nas".

Prezydent Rybnika odwołał się do powszechności śląskiego dziedzictwa w mieście. "Rybniczanie, Ślązacy, tak naprawdę jest szansa na to, aby nasza śląskość była jednym z nurtów w Polsce, żeby tak naprawdę płynęła sobie swoim życiem, żeby była uznawana przez państwo polskie. (...) Dzisiaj tak naprawdę jest potrzeba wsparcia człowieka, który od góry może nam bardzo, bardzo pomóc" - uznał Kuczera.

Marszałek woj. śląskiego, poza kwestią języka śląskiego, wspomniał m.in. podjętą za poprzedniego rządu decyzję o likwidacji śląskich kopalń do 2049 r. "Czy pan Karol Nawrocki podtrzymuje tę decyzję i jest za likwidacją górnictwa, czy w obliczu tego, co się dzieje na świecie, będziemy traktować węgiel jako strategiczne paliwo" - pytał. "Wybierajmy tego, kogo znamy, kto jest przewidywalny, wybierzmy Rafała Trzaskowskiego" - zaapelował Wojciech Saługa.

Ustawa ws. uznania języka śląskiego za język regionalny została w 2024 r. uchwalona przez Sejm i Senat RP. Zawetował ją ostatecznie prezydent Andrzej Duda.

Projekt, który 21 maja 2025 r. ponownie złożyła grupa posłów KO, zakłada wpisanie języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugiego – obok języka kaszubskiego – języka regionalnego. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim. (PAP)

mtb/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tomaszów Lubelski
15.7°C
wschód słońca: 04:23
zachód słońca: 20:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tomaszowie

kiedy
2025-06-06 19:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Bełżec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-14 18:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-27 18:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-10 17:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany