reklama
kategoria: Dziecko
9 styczeń 2024

Ogłaszamy nabór na członków zespołu ds. dzieci

zdjęcie: Ogłaszamy nabór na członków zespołu ds. dzieci / fot. PAP
fot. PAP
Ogłaszamy nabór na członków zespołu ds. dzieci. Będzie on analizował różne zdarzenia, które powodowały krzywdę dzieci i na ich bazie będzie wyciągał wnioski, jak naprawiać sprawy systemowo – poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
REKLAMA

Szef MS spotkał się we wtorek z wiceminister sprawiedliwości Zuzanną Rudzińską-Bluszcz i rzeczniczką praw dziecka Moniką Horną-Cieślak.

Na wspólnej konferencji prasowej minister poinformował, że rozmowy dotyczyły ochrony praw dzieci.

"Jesteśmy w szczególnej sytuacji, ponieważ wysiłkiem parlamentu poprzedniej kadencji, także dzięki osobistemu zaangażowaniu pani rzeczniczki (Horny-Cieślak - PAP) doszło do uchwalenia tzw. ustawy Kamilka. Ta ustawa przewiduje cały szereg rozwiązań prawnych, ale zwłaszcza ta ustawa prowadzi do nałożenia określonych, konkretnych obowiązków na Ministerstwo Sprawiedliwości" – zaznaczył Bodnar.

Wskazał, że na podstawie ustawy został utworzony zespół ds. dzieci, który ma koordynować polityki dotyczące walki z przemocą wobec najmłodszych. Koordynatorką tego zespołu jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

"Bardzo ważne jest to, że na gruncie tej ustawy trzeba powołać siedmioosobowy zespół ekspertów, który będzie wyjaśniał różne, trudne przypadki. Taki zespół będzie analizował rożne zdarzenia, które powodowały krzywdę dzieci i na bazie tych zdarzeń będzie wyciągał wnioski, jak naprawiać systemowo sprawy, ale także, w jaki sposób prowadzić do osiągnięcia pełnej odpowiedzialności za to, co się zdarzyło" – powiedział szef MS.

Ogłosił nabór na członków zespołu. "Dla mnie jest wielką satysfakcją, że mogę ogłosić nabór na członków tego zespołu. Dzisiaj właśnie ogłosiliśmy, że ten siedmioosobowy zespół będzie składał z ekspertów różnych specjalności(...). Zależy nam na tym, żeby ten wybór był maksymalnie transparentny, żeby zgłaszały się najlepsze osoby w kraju" – podkreślił.

Podczas konferencji wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz wyjaśniła, że szef resortu sprawiedliwości kilka dni temu powołał ją na funkcję koordynatorki realizacji działań na rzecz ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.

"W Polsce, według badań GUS, mamy 7 milionów dzieci. I są to dzieci żyjące w miastach, na wsi, dzieci z obywatelstwem polskim i bez tego obywatelstwa, dzieci w rodzinach i dzieci w pieczy zastępczej. Z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że jedno na troje dzieci w wieku od 11 do 17 lat doświadczyło w swoim życiu przemocy - albo psychicznej, albo fizycznej" - wskazała.

Wiceszefowa resortu, odnosząc się do działań związanych z tzw. ustawą Kamilka, wyjaśniła, że nabór członków do Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie miał trzy etapy przeprowadzane przez komisję konkursową. Eksperci są wybierani z siedmiu obszarów: pediatrii, prawa, psychologii, psychiatrii, pedagogiki, socjologii oraz pomocy społecznej lub resocjalizacji.

"Eksperci są powoływani przez ministra sprawiedliwości, ale pozostają w stosunku do ministra niezależni. I już współpracę z tymi ekspertami zapowiedział zarówno UNICEF, jak i organizacja międzynarodowa Save the Children, które wyraziły gotowość przeszkolenia ekspertów w zakresie doświadczeń z Wielkiej Brytanii i skontaktowania ich z odpowiednikami brytyjskimi" - wskazała. Dodała, że termin zgłaszania się trwa do 31 stycznia.

Wyjaśniła, że drugim narzędziem powołanym przez ustawę jest zespół ds. ochrony małoletnich. "Ten zespół został już powołany na początku grudnia zeszłego roku. Jednakże zdecydowałam o skierowaniu pism do siedmiu instytucji, w których zmieniło się kierownictwo, z prośbą o potwierdzenie delegatów lub wskazanie nowych" - poinformowała. Dodała, że termin posiedzenia tego zespołu zaplanowany jest na połowę lutego.

Rudzińska-Bluszcz zapowiedziała opracowanie standardów ochrony małoletnich. Jak wyjaśniła, musi się to odbyć do 15 lutego. "W tym celu w ministerstwie powołaliśmy 11 grup roboczych" - przekazała. Zaapelowała do organizacji społecznych, by zgłaszały się do pracy nad standardami ochrony małoletnich.

Wskazała także na dwa krajowe plany - Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich oraz Krajowy Plan Przeciwdziałania Przemocy na Szkodę Małoletnich.

Poinformowała, że pierwszy plan jest już przyjęty i czeka na wdrożenie przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a także szereg innych instytucji publicznych. Natomiast drugi należy w ciągu najbliższych dwóch lat opracować i wdrożyć.

Wiceminister przekazała również, że trwają prace legislacyjne nad trzema projektami rozporządzeń - ws. sposobu przygotowania i przeprowadzenia wysłuchania dziecka, ws. sposobu zapewnienia reprezentacji dziecka przez reprezentanta dziecka oraz ws. sposobu wysłuchania osoby niepełnosprawnej.

Przepisy nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nazwanej ustawą Kamilka, weszły w życie w sierpniu 2023 r. Nowe przepisy m.in. obligują sędziów, którzy orzekają w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, do udziału w specjalistycznych szkoleniach. Ustawa daje też podstawę do powołania przez ministra sprawiedliwości Zespołu ds. Ochrony Małoletnich, w którego skład będą wchodzić m.in. przedstawiciele instytucji rządowych (m.in. Krajowej Rady Kuratorów), środowisk naukowych, organizacji pozarządowych, kościołów i związków wyznaniowych.

Zmiany zakładają m.in. wdrożenie procedury tzw. Serious Case Review. Chodzi o obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych.

Projekt ustawy w tej sprawie został złożony w Sejmie w maju 2023 r. po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, zakatowanego przez ojczyma.(PAP)

Autorki: Aleksandra Kiełczykowska, Karolina Kropiwiec

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tomaszów Lubelski
1.7°C
wschód słońca: 06:37
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tomaszowie

kiedy
2024-11-23 16:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 17:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany