reklama
25 maj 2023

Mamo, nie pozwól mi się zgubić!

zdjęcie: Mamo, nie pozwól mi się zgubić! / pexels/208087
pexels/208087
25 maja Dniem Dziecka Zaginionego
REKLAMA
Co roku w Unii Europejskiej zgłasza się kilkaset tysięcy zaginięć dzieci. Większość z tych przypadków zostaje rozwiązana, jednak w policyjnych rejestrach osób zaginionych wciąż znajdują się nierozwiązane sprawy zaginięć. Dnia 25 maja obchodzimy szczególny dzień, poświęcony pamięci zaginionych dzieci, które nigdy nie zostały odnalezione, oraz solidarności z ich rodzinami. Symbolizuje go kwiat niezapominajki, ponieważ rodziny nigdy nie zapominają i nie przestają szukać.

Kiedyś a dziś

W ciągu lat nastąpiła ewolucja podejścia do opieki i wychowania dzieci. Świat również się zmienił. Często da się słyszeć, że dzisiejsze najmłodsze pokolenie jest mniej samodzielne, że kiedyś było inaczej, gdy nie było telefonów komórkowych i nie było tak ciągłej opieki. Dzieci miały większą swobodę, podczas gdy teraz są nieustannie pod kontrolą rodziców. Należy pamiętać, że świat kilkadziesiąt lat temu wyglądał zupełnie inaczej. Być może było mniej zagrożeń, ludzie znali swoich sąsiadów, a tempo życia było wolniejsze. Jednak również świadomość ludzi na temat bezpieczeństwa dzieci była inna, a informacje o zaginięciach nie rozprzestrzeniały się tak szybko jak obecnie. Brak stałego kontaktu telefonicznego z dzieckiem i innymi bliskimi sprawiał, że rodzice z czasem orientowali się, że ich dziecko nie dotarło tam, gdzie powinno, lub nie wróciło do domu. Wiemy jednak, że w przypadku poszukiwania dziecka najważniejsza jest szybka reakcja.

W dzisiejszych czasach wykazuje się większą ostrożność. Inaczej wychowuje się dzieci i większość ludzi postrzega świat inaczej niż ich rodzice, skupiając się bardziej na bezpieczeństwie. Jednak mimo tych zmian, wciąż zdarzają się przypadki zaginięcia nawet najmłodszych dzieci
(poniżej 13 lat). Tylko w 2020 roku policja odnotowała ponad 550 takich przypadków.
Głównymi przyczynami zaginięć małych dzieci jest niewłaściwie sprawowana opieka dorosłych, a w przypadku starszych dzieci - trudności związane z okresem dojrzewania, problemy rodzinne, szkolne lub uczuciowe oraz coraz częstsze ryzykowne znajomości nawiązywane w internecie. Szczęśliwie, rzadko dochodzi do zaginięć małoletnich w wyniku popełnienia przestępstwa, takiego jak uprowadzenie. Odrębną grupę stanowią również małoletnie ofiary porwań rodzicielskich, gdzie jeden z rodziców lub opiekunów prawnych utracił kontakt ze swoim dzieckiem.
Młodsze dzieci mogą zaginąć, gdy zostaną same na podwórku, wracając ze szkoły, zgubią się na plaży lub podczas zakupów w supermarkecie. Ważne jest, aby nauczyć dzieci właściwych zachowań, by potrafiły unikać zagrożeń związanych z takimi trudnymi sytuacjami. W większości przypadków to ostrożność i czujność rodziców lub opiekunów mogą uchronić dzieci przed zaginięciem, szczególnie w przypadku najmłodszych. Nie chodzi jednak o to, aby sprawić, że dziecko będzie bać się otaczającego świata. Chodzi o to, żeby było bezpieczne i umiało radzić sobie w sytuacjach, które mogą stanowić dla niego zagrożenie.

WAŻNE, aby:
  • zgłosić zaginięcie jak najszybciej,
  • współpracować z Policją i innymi służbami uczestniczącymi w poszukiwaniach,
  • przekazywać wszystkie informacje i ich nie filtrować.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Tomaszów Lubelski
11°C
wschód słońca: 06:16
zachód słońca: 16:03
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tomaszowie

kiedy
2024-11-23 16:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 17:00
miejsce
Tomaszowski Dom Kultury, Tomaszów...
wstęp biletowany